Reklam

Neler Oluyor?

Türk Coini Piyasada

yerli bitcoin


Piyasaya çıkan bir Türk Coini ne kadar başarılı olur diye araştıracak olursak karşımıza çıkan bilgiler bu kadar fazla potansiyele sahip bir ülkede neden hala güçlü bir Türk Coini çıkmadığı konusunda bizi hayrete düşürecektir. Gelin Türk Coininden önce piyasanın ağızları açık bırakan yükselişine göz atalım.

Bitcoin Zenginliği


  • Her şey 2008 yılında Satoshi Nakamoto kod isimli bir yazılımcının dijital bir ödeme yöntemi piyasaya sürmesiyle başladı.
  • İsmi Bitcoin olan bu para birimi 2008 ve 2009 yıllarında çok rağbet görmedi.
  • 2010 yılına geldiğimizde ise Bitcoin az da olsa internette ulaşılabilir bir hal aldı. 2010 yılında ilk defa Bitcoin alınıp satılabilecek bir piyasa kuruldu. Bu adım ile Bitcoin bizim paramız ile 1 TL değerine ulaştı.
  • Bu yılda ilk defa bir pizza alımı Bitcoin ile yapıldı ve bu pizzaya tam 10 bin Bitcoin ödendi. O dönemde bir Pizzaya 10.000 Bitcoin ödeyen kişi eğer çoktan Bitcoin zengini olmamışsa bu yaptığına çok pişman olmuştur.
  • Günümüzde bir Bitcoin değeri 20.000 TL yi aştı. Bu Bitcoin'in 7 yılda 20.000 kat değer kazanması anlamına geliyor. Yani 2010 yılında bir kumbaraya attığınız 1 TL bugün tam 20 bin TL olarak çıkıyor.
  • Eğer o kumbaraya attığınız para 100 TL olsaydı bugün elinize geçecek miktar 2 milyon TL olurdu. Daha önce buna benzer haberler okumamış ya da duymamışsanız tüm bunların birer şaka olduğunu düşünebilirsiniz ancak internetteki tüm kaynaklardan kolayca doğrulayabileceğiniz aşağıdaki grafik de bunu anlatıyor.Aslında 7 yıl öncesine gitmeye gerek yok. 2017 yılı başında Bitcoin'in bizim paramıza göre değeri 3000 ile 3500 TL civarındaydı. Bu dönem ayrıca bu para biriminin yeni duyulmaya başladığı, dünyanın ilgisini çektiği bir dönem oldu. Günümüzde 20.000 TL olan değeri sadece 8 ayda kat kat arttı. Aşağıdaki başlıklar 2017 yılı başlarında sitemizde yer alan Bitcoin konulu yazılardır. Kısaca bir göz atacak olursanız o dönemde bu dijital paranın değerini siz de görebilirsiniz.

Dünyanın En Değerli Para Birimi: Bitcoin
2010 Yılında Bitcoin Almış Olsaydınız Şimdi Zengindiniz


Poloniex'in Kilitlenmesi

Bitcoin değerinin bu kadar hızlı artması üzerine tüm dünya henüz değeri artmamış olan dijital para birimlerine yoğunlaştı. Bunun sonucu olarak da en fazla işlem hacmine sahip olan Bitcoin borsalarından biri olan Poloniex aşırı bir talep sonucu kilitlenmeye başladı. Bu sorunu çözmek için Poloniex oldukça zahmet harcadı. Günümüzde sorunu aşmış gibi görünse de bir dönem yaşanan yoğunluk sebebiyle insanlar alım satım bile yapamaz olmuştu.

İşte bunun sebebi insanların ileride değerlenecek olan yeni dijital para birimlerine talebiydi. O
 dönemde borsalarda işlem gören yüzlerce coin olmasına rağmen henüz piyasaya çıkabilecek bir Türk Coini'nin adı bile yoktu. 


Türkiye piyasanın neresinde?

Ne yazık ki bazı Network girişimleri ve reklamcılar haricinde Türk Coini diye adlandırabileceğimiz bir dijital para birimi çıkartmaya uğraşan pek olmadı. Bunun yerine herkes yabancı para birimlerine yatırım yaptı. Aslında sadece kişisel bazda değil, devlet açısından da ülkemiz bu konunun çok gerisinde kalmış gibi görünüyor. Dünya ülkelerinin aylar öncesinden başladığı Bitcoin hakkındaki açıklamalara rağmen ülkemiz bu konuyu yeni yeni gündemine taşımaktadır. Umarız ki ilerleyen zamanlarda daha da önemli adımlar atılır.


Bereket Coin

Tüm bunlara rağmen ülkemizde Bereket Coin isimli bir Türk Coini geliştirildi. 2017 Kasım ayı başına kadar ucuza satılacak olan bu dijital para birimi gelecek adına çok büyük umut vaat ediyor. 80 milyonun üzerinde nüfusu olan bir ülkeyi düşündüğünüzde hala piyasaya güçlü biçimde çıkamamış bir Türk Coini'nin gelecekte ne kadar büyük bir etki oluşturabileceğini tahmin edebilirsiniz. Bu konuda piyasaya en güçlü giriş yapan dijital para geleceğin söz hakkını elinde bulunduracaktır.

Bereket Coin günümüzde 60 kuruştan ön satışa sunuldu. Günümüzde 60 kuruştan alacağınız bu coinleri 
Kasım itibariyle kendi içerisinde kurulacak olan bir borsada 1 TL alt sınırı ile satabilirsiniz. Yani şu anda 60 kuruşa yapılan satışlar Kasım'da durdurulacak ve sadece piyasaya sürülen coinlerin sirkülasyonu sağlanacak.

Tanıtımına oldukça önem verilen bu Türk Coini ilerleyen dönemlerde yerli ve yabancı borsalarda yer almayı planlıyor. Ayrıca yerli ödeme yöntemi olarak kullanılabilmesi için de girişimlerde bulunulacak.

Web Sokak olarak sonuna kadar desteklediğimiz ve ön satış aşamasında yatırım yaptığımız bu Türk Coinine başarılar dileriz.Türk Coini Ne Kadar Değerlenir?

80 milyonun üzerinde nüfusa sahip bir ülkenin potansiyeli bir yana, coinin milli olması da değerlenmesinde rol oynayacak. Çünkü yabancı paraları almak yerine hemen Türk bankaları aracılığı ile ödeme yaparak bu coini alabileceksiniz.

Milli bir coinin ne kadar değerlendiğine örnek vermek gerekirse Ethereum'un gelişmesi gösterilebilir. 2015 yılında piyasaya çıkan Ethereum 0'dan başladığı yolculuğunda 2 yıl sonunda 1.000 TL'nin üzerine çıktı ve şu anda Bitcoin'in en güçlü rakibi konumunda. Bir Türk Coini de neden Ethereum kadar yükselmesin?

1 yorum:

  1. Türkiye zten bitcoin konusunda hep geri kalıyor bunun gibi yeni çıkn sistemmlere güvenerk belkı ilerde bitcoin gibi yuzde bin kazanırız. her gördüğüme 3-5 bişeyler yatırıyom bakalım ilerde zengin olacaz ama ne zaman Allah bilir

    YanıtlaSil

* Yorumlar yayınlanmadan önce incelenmektedir. Link paylaşımı içeren yorumların yayınlanma ihtimali düşüktür.
* Yorumunuza verilen cevaplardan haberdar olmak için "Beni Bilgilendir"; kutucuğunu işaretlemeyi unutmayın.