Reklam

Neler Oluyor?

Türk Bitcoin Borsaları


Henüz birçok insan Bitcoin ile tam anlamıyla tanışmamış iken Bitcoin hızlı bir şekilde değerlenmeye devam ediyor. Sırf bu değer artışı bile ona olan ilgiyi artırmaya ve daha yüksek fiyatları tetiklemeye yetiyor. Peki Türkiye'de durum ne? Türk Bitcoin borsaları ne kadar işlem hacmi sağlıyor, hangi para birimleri arasında dönüşüm yapmaya izin veriyor?

Bitcoin Borsası nedir?

Öncelikle Bitcoin alınıp satılan her site coin borsası değildir. Eğer bir site size sattığı Bitcoin ya da altcoinin fiyatını kendisi belirliyorsa o siteye borsa demek pek de doğru olmaz. Mesela Cex.io bir Bitcoin borsası değildir Çünkü site alım satım fiyatını mevcut piyasayı da göz önünde bulundurarak kendisi belirlemektedir. Bu tür sitelere sadece coin alınabilen platformlar gözüyle bakılabilir. Cex.io Sitesi Bitcoin ve Ethereum almak için güvenilir bir sitedir. Kredi kartı ile Bitcoin ve Ethereum alabilirsiniz.

Bir Bitcoin borsasında ise fiyat tamamen alıcı ve satıcılar tarafından oluşan arz talep ile belirlenir. Yani siz Bitcoin almak isterseniz o anda sitede en uygun fiyattan Bitcoin satan kişiden alım yapmış olursunuz. Ya da anlık Bitcoin satmak isterseniz o an sitede alım için en yüksek fiyatı veren kişiye satarsınız. Anlık fiyatlar da bu şekilde belirlenmiş olur. Ancak sitenin arayüzü bunu bizim için daha basit bir hale getirir ve birçok insan, fiyatı belirleyenin kendileri olduğunu fark etmez bile.

Türk Bitcoin borsalarına örnek olarak Koinim, Paribu ve Btcturk gösterilebilir.
Yüksek hacimli uluslararası bir borsa arıyorsanız Hangi Bitcoin Borsası Daha İyi ? başlığımıza göz atmanız çok yararlı olacaktır.


Neden Borsalarda Fiyatlar Farklı

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Bitcoin fiyatları borsalarda alıcılar ve satıcılar tarafından belirlenir. Bu sebeple işlem hacmi yüksek olan yani daha fazla işlem yapılan borsalarda fiyat daha hızlı değişirken, işlem hacmi düşük olan borsalarda fiyat yükseliş ve artışlara daha geç tepki verir. Bunu etkileyen en önemli etken de borsanın müşteri sayısıdır. Eğer bir borsa az müşteriye sahipse işlem hacmi düşük kalacaktır.
Diyelim ki Bitcoin, uluslararası piyasada ani bir şekilde bin TL kadar düştü. Az müşterisi olan borsada hemen alım satım gerçekleşmeyeceği için fiyat daha geç bir şekilde bin TL aşağı inecektir. Ancak daha fazla müşterisi olan bir borsada daha fazla işlem gerçekleşeceği için alım satımlar da hızlı bir şekilde gerçekleşecek ve fiyat daha hızlı bir şekilde bin TL aşağı düşecektir.

Sadece Bitcoin mi alabilirim?

Türk Bitcoin borsaları genellikle sadece Bitcoin alım satımına izin verse de, Koinim sitesini kullanarak Litecoin de alabilirsiniz. Eğer orta ya da iyi düzeyde İngilizce'ye sahipseniz, Poloniex ve Bittrex gibi yabancı borsaları da deneyebilirsiniz. Bu borsalarda işlem yapmak size daha fazla çeşitlilik sağlayacaktır. Bu çeşitlilik sayesinde fiyatı düşen Kripto para birimlerini alıp fiyat yükseldiğinde de satış yaparak para kazanabilirsiniz. Tabii ki bu noktada Sabır en büyük arkadaşınız olacaktır.

Türk Bitcoin

Tabii ki Türk Bitcoin diye bir şey yok. Çünkü Bitcoin herhangi bir milleti ya da ülkesi olmayan para birimidir. Ancak sonrasında çıkan bazı coinler belli ülkelerin vatandaşları tarafından çıkarılmıştır. Örneğin, Ethereum bir Rus vatandaşı tarafından piyasaya çıkarılmıştır. Bu sebeple Rus hükümeti de bu kripto para birimi ile yakından ilgilenmektedir. Ülkemizde de bunlar gibi bazı coinler olduğu biliniyor. Bunlar arasında Türk Bitcoin olarak nitelendirilebilecek kadar değerlisi henüz yok. Ancak Bereket Coin bu yolda ilerleyecek gibi görünüyor. Zaten önemli olan da bu tür coinleri henüz değerlenmeden önce stoklamak değil mi?

Bereket Coin

Son günlerde piyasaya iddialı bir biçimde giren Bereket coin de yüksek sermayeli yerli projelerden bir tanesi. Günümüzde Tanesi 60 kuruştan satılan bir bereket coin gelecekte çok daha fazla değerlenebilir. Geliştiricilerin planları arasında bazı yabancı ve Türk Bitcoin borsalarında yer almak bulunuyor. Bu da fiyatın gelecek adına yükseleceğinin en büyük göstergelerinden biri. 

Henüz satın alma sistemi hazırlık aşamasında olan Bereket Coin ile ilgili daha fazla bilgi ilerleyen günlerde sitemiz üzerinden yayınlanacaktır. İlk siz haberdar olmak isterseniz sağdaki menüden ulaşacağınız Facebook sayfamızı takip edebilirsiniz.

Bereket Coin ile ilgili diğer başlıklar:

Türk Coini Geliyor

Hiç yorum yok

* Yorumlar yayınlanmadan önce incelenmektedir. Link paylaşımı içeren yorumların yayınlanma ihtimali düşüktür.
* Yorumunuza verilen cevaplardan haberdar olmak için "Beni Bilgilendir"; kutucuğunu işaretlemeyi unutmayın.