Reklam

Neler Oluyor?

Blockchain Cüzdan Nasıl Kullanılır?


Bitcoin cüzdanı arayanlar için Güvenilir Bitcoin Cüzdanı Açma başlığında detaylı bilgi vermiştik. Adı geçen yazıda bahsettiğimiz blockchain.info sitesini kullanarak Bitcoin adına bir çok bilgiye, istatistiğe ve anlık gönderilip alınan bitcoin sayısına ulaşabilirsiniz. Her ne kadar Bitcoin'in bir merkezi olmasa da bu site Bitcoin için merkezî bir bilgilendirme sitesi gibi işlemektedir. Bu sebeple sitenin güvenilirliği en üst seviyededir. Blockchain nedir diye merak edenler için sitenin sadece bir cüzdan olmadığını söylemekte de fayda var.

Bu başlıkta da blockchain.info sitesinde açılan bir cüzdanın detaylı kullanımını bulabilirsiniz. Farklı bir cüzdan kullanıyor olsanız bile birçok cüzdanın kullanımı birbiri ile benzerlik göstermektedir.
Yüksek işlem hacmine sahip bir Bitcoin borsası arıyorsanız Hangi Bitcoin Borsası Daha İyi ? başlığımıza bakmanızda fayda var.

Sitenin Genel Kullanımı

** Hala siteye kayıt olmadıysanız Güvenilir Bitcoin Cüzdanı Açma başlığımızı okuyabilirsiniz.
** Öncelikle hesabımıza giriş yapalım. Bunun için blockchain.info sitesine gidiyoruz.
** En yukarıdaki menüde yer alan WALLET bağlantısına tıklıyoruz. Karşımıza sitenin Bitcoin cüzdanı hizmeti veren sayfası çıkıyor.
** LOG IN butonuna tıklıyoruz.
** Önümüze gelen ekranda WALLET ID bölümüne, bize kayıtta verilen kodu giriyoruz. Eğer bu kodu kayıt esnasında bir yere not almamış ve unutmuşsanız bir daha asla cüzdanınızda erişemezsiniz.
** Password kısmına şifremizi giriyoruz ve log-in butonuna tıklıyoruz.

Eğer uzun süre hesabınıza giriş yapmamışsanız ya da daha önce farklı bir cihazdan giriş yapmışsanız sağ üst köşede bir uyarı çıkacaktır. Bu uyarı güvenlik amacıyla e-posta adresinizi kontrol etmemiz gerektiğini ve hesabımıza ancak bu şekilde giriş yapacağımızı söylemektedir. Eğer bu uyarı çıkmazsa bu adımı uygulamanıza gerek yok. Ancak uyarı ile karşılaşmışsanız bu ekranı kapatmadan yeni bir sekmede mail adresinizi açıp bu girişe onay vermeniz gerekmektedir. Ardından tekrar bu sayfaya dönüp giriş yapabilirsiniz. Bu adım bile Blockchain nedir ve ne kadar güvenilirdir gibi sorulara kendi başına yanıt sağlıyor aslında.

Blockchain Sitesi hem Bitcoin hem de Ethereum cüzdanı hizmeti veriyor. Yazının devamında anlatacaklarınız hem Bitcoin hem de Ethereum için geçerlidir ve aynı şekilde uygulanabilir.

** Sol menüdeki BITCOIN sekmesine tıklarsanız karşınıza, aldığınız ve gönderdiğiniz Bitcoinlerin bir özeti çıkacaktır. Aynı şekilde ETHER sekmesine tıklayarak da Ethereum özetine ulaşabilirsiniz.
** Yine sol menüde yer alan EXCHANGE seçeneği Ethereum ve Bitcoin arasında değiş tokuş yapma olanağı sağlar.
** Hemen hemen her sayfanın sağ üst köşesinde Bitcoin ve Ethereum bakiyenizi görürsünüz. Bunlara ek olarak toplam bakiyenizin Euro cinsinden değerini de burada görebilirsiniz.

Bitcoin Gönderme

Bitcoin göndermek için öncelikle gönderdiğiniz Bitcoin'i alacak olan kişinin Bitcoin adresine ihtiyacınız var. Bitcoin adresleri aklınızda tutamayacağınız kadar uzundur. Bu sebeple adresi genellikle kopyala yapıştır yöntemi ile sağlamanız gerekir.

** Eğer alıcının cüzdan adresi hazırsa DASHBOARD sayfasında bulunan ve genellikle diğer sayfalardan da erişilebilen SEND butonuna tıklayın.
** Currency bölümünden Bitcoin seçin. Eğer Ether göndermek istiyorsanız onu da seçebilirsiniz.
** TO yazan bölüme alıcının adresini yapıştırın.

Dikkat etmeniz gereken konu bütün dijital para birimlerinin kendine özgü adres kodları olmasıdır. Yani Bitcoin gönderirken ethereum adresi yazarsanız Bitcoinleriniz geri döndürülemez bir biçimde kaybolabilir. Bunu yanlış kişinin hesabına havale yapmak gibi düşünebilirsiniz ancak Bitcoin'de gönderdiğiniz para takip edilemez. Bu sebeple de kime gittiğini asla bilemezsiniz.

** Amount yazan bölüme miktarı girin. Karşısında Euro cinsinden değeri görünecektir.
** Transaction Fee kısmından regular seçerseniz gönderimimiz normal bir ücretle yapılacaktır. Priority seçeneği ise daha yüksek ücret kesilerek daha acil işlemler için kullanılabilir.
** Continue butonuna tıklayınca gönderiminiz gerçekleşecektir.

Bitcoin Alma / Talep Etme

** Bir başkasından Bitcoin ödemesi almak ya da talep etmek için ona kendi adresimizi göndermeliyiz.
** Bunun için de gönderim yaparken tıkladığımız SEND butonunun yanındaki REQUEST butonuna tıklıyoruz.
** Bu ekranda karşınıza çıkan karışık sayı ve harfler sizin Bitcoin adresinizdir. Bu adresi kopyalayıp size Bitcoin göndermesini istediğiniz kişi ya da siteye vererek Bitcoin talebinde bulunabilirsiniz.

Eğer cüzdanınızı hiçbir ücret ödemeden elde edebileceğiniz bitcoinlerle doldurmak isterseniz Telefondan Bitcoin Kazanma başlığımıza bakmanızı öneririz. Bedava bitcoin kazanma konusunda daha fazla kaynak ve bilgi için BURAYA tıklayarak bitcoin kazanma etiketine sahip yazıları listeleyebilirsiniz.

Blockchain nedir diye merak edenlerdenseniz, site ile ilgili kısa açıklamayı yazının başında bulabilirsiniz.

Hiç yorum yok

* Yorumlar yayınlanmadan önce incelenmektedir. Link paylaşımı içeren yorumların yayınlanma ihtimali düşüktür.
* Yorumunuza verilen cevaplardan haberdar olmak için "Beni Bilgilendir"; kutucuğunu işaretlemeyi unutmayın.