Reklam

Neler Oluyor?

Ücretsiz Video Düzenleme Programları

22.09.2017
Youtuberlar tarafından en sık kullanılan video düzenleme programlarını daha önceki YouTube İçin Video Düzenleme Programları başlıklı yazıda detaylıca anlatmıştık. Bu başlıkta okuyacağınız video düzenleme programları ise ücretsiz olarak dağıtılmasına rağmen yeterli seviyede özelliğe sahip olan ve başlangıç seviyesindeki youtuberlar için tatmin edici sonuçlar veren programlardır.

Ücretsiz Video Düzenleme Programları Kullanışlı Mı?

Bu sorunun cevabı için öncelikle programdan beklentinizi bilmelisiniz. Eğer başlangıç seviyesinde bir YouTube kanalına sahipseniz zaten basit programlar önerilir. Çünkü bu programlar sayesinde video düzenleme adına temel kavramları ve işlemleri öğrenebilirsiniz. İleri seviyedeki Adobe Premiere Pro ve Vegas Pro gibi programlar yeni başlayanlar için bu işten vazgeçirecek kadar karışık görünebilir. Yine de o programlara hiç bir ücret ödemeden ulaşmak isteyenler crackli versiyonlarını torrent üzerinden indirebilirler. Torrent kullanımı ile ilgili bilgi sahibi olmak için İnternetten Film / Oyun / Dizi İndirmek başlığını okuyabilirsiniz.

Ücretsiz Video Düzenleme Programları

1. Lightworks

Lightworks PRO adında ücretli ve daha özellikli bir versiyona da sahip olan program, ekstra özellikler olmadan da çok iyi seviyede video düzenleme imkanı sunuyor. Gerçekten de geniş özellikleri sebebiyle birkaç saatte programı tamamen yalayıp yutmak mümkün olmayacaktır. Onu diğer programlardan farklı yapan bir arayüze sahip ama ekrandaki bölümleri istediğiniz gibi düzenlemenize imkan tanıdığı için kendinize özgü bir arayüz de ortaya çıkarabilirsiniz.


2. VideoPad

Eski Windows sürümleriyle beraber gelen, günümüzde ise internetten kendi başımıza kolayca indirebildiğimiz Windows Movie Maker'ı birçoğumuz kullanmıştır. İşte siz de onu kullananlardan biriyseniz VideoPad'in arayüzünde ve kullanımında hiç yabancılık çekmeyeceksiniz.


3. Avidemux

Avidemux basit düzenleme işlerinizi halletmenize yarayan bir programdır. Kullanımı oldukça basittir ve çabuk halletmek istediğiniz düzenlemeler için kullanabilirsiniz. Videoları kırpma, efekt ekleme, filtre uygulama gibi özellikleri var. Eğer Windows Movie Maker kadar kolay kullanılan ama ondan daha fazla özelliğe sahip bir program arıyorsanız bu program size göre.


4. Shotcut

Açık kaynak kodlu Shotcut, Windows sürümünü yayınlamadan önce sadece bir Linux eklentisiydi. Belki de bu sebeple birçok kullanıcı için arayüzüne alışması kolay olmayabilir. Ancak arayüze alıştıktan sonra gayet keyifli bir düzenleme deneyimi sunuyor. Özellik çeşitliliği açısından, bir ücretsiz video düzenleme programına göre oldukça iyi.


5. VSDC

Eğer efekt ve filtreleri kullanmayı seven biriyseniz bu program size oldukça geniş seçenekler tanıyacaktır. Gün geçtikçe kendini geliştiren VSDC karşımıza daha fazla düzenleme özelliğiyle çıkıyor. Bu program sayesinde ne kadar profesyonel videolar oluşturabileceğiniz, tamamen sizin yaratıcılığınızın sınırlarına kalmış.


6. VirtualDub

Canlı yayınlardan video yakalamayı sevenler için oldukça kullanışlı bir yazılım. Daha sonra isterseniz bu yakalanmış görüntülere, isterseniz de bilgisayarınızdaki başka bir video dosyasına kesme, birleştirme, çıkarma, renk ve parlaklık ayarı yapabilirsiniz.


7. Jahshaka

Videolarınıza 3 boyutlu efektler eklemek istiyorsanız pahalı video düzenleme programlarına ihtiyacınız yok. Hollywood'u baştan icat ediyoruz sloganına sahip olan Jahshaka, göze gerçekten hoş görünen efektler sunuyor. Bir yandan video oynatılırken bir yandan da efekt ekleyebiliyorsunuz ki bu sayede hem hızlı hem de kullanışlı bir özelliğe sahip. Eğer siz de efekt düşkünü biriyseniz, bu programı denememek büyük bir hata olacaktır.

Hiç yorum yok

* Yorumlar yayınlanmadan önce incelenmektedir. Link paylaşımı içeren yorumların yayınlanma ihtimali düşüktür.
* Yorumunuza verilen cevaplardan haberdar olmak için "Beni Bilgilendir"; kutucuğunu işaretlemeyi unutmayın.