Reklam

Neler Oluyor?

Bitcoin Bulut Madenciliği Nedir? | Bilinmesi Gerekenler


12.09.2017
Bitcoin bulut madenciliğini (Cloud Mining) açıklamadan önce madenciliğin ne olduğuna kısaca değinmek gerek. Bitcoin madenciliği, eskiden bilgisayar işlemcileri ve ekran kartlarıyla, günümüzde ise ASIC Miner adı verilen gelişmiş donanımlarla yapılan Bitcoin üretim işidir. Bitcoin üretimi bilgisayarınızın çok ağır işlemler yaparak belli bir algoritmayı elde ettiği sonuca ulaşması ile gerçekleşir. Bu işlem eskiye kıyasla oldukça fazla enerji ve işlem gücü harcamaktadır. Yani günümüzdeki sıradan bilgisayarlar bu işlemi artık yapamazlar.

İşte bu noktada devreye Bitcoin Bulut Madenciliği giriyor. Bulut madencilik sizin yerinize başka bir paralı servisin bitcoin üretmesine verilen isimdir.
Örneğin, Bitcoin üretmeyi kafaya koydunuz, ancak ASIC Miner almak ve karmaşık işlemlerle uğraşmak istemiyorsunuz. Bir de donanımları aldıktan sonra elektrik ücreti, donanımın soğutması, 7/24 çalışan bir bilgisayar sistemi gibi dertlerle uğraşmak da bunun cabası.

Tüm bunlar yerine aynı miktar parayı bir Bulut Madencilik sitesine veriyorsunuz. Sonuç olarak da site sizin yerinize üretim yapıyor. Sizin de voltaj düştü mü, ekran kartları ısındı mı gibi dertleriniz olmuyor. Sürekli evde çalışan bilgisayarın yangın çıkarma ihtimali de buna dahil. Tüm bu karışık işlerle uğraşmamanız ve dert etmemeniz karşılığında tabi ki bu siteler sizden kendi komisyonunu da alıyor.

Bitcoin Bulut Madenciliği Güvenilir mi?

Güvenilirlik ile ilgili sorular burada da aklımıza takılıyor elbette. Bu sebeple güvenilir sistemleri bulmalıyız.
En dikkat etmemiz gereken konu gerçekçi fiyat. Çünkü Bitcoin Madenciliği yukarıda da okuduğunuz gibi maliyetli bir iştir. Yani bunu size ucuza yaptığını söyleyen varsa doğru söylüyor olma ihtimali %0,00001'dir.
Örnek verelim, piyasada XYZ Mining, YZZ Mining gibi bir sürü site mevcut. Bunlar belki bir aydan bile kısa sürede size anaparanızı kazandırıp kâr ettirme vaadi veriyorlar. İşte bu tür siteler bildiğimiz dolandırıcı siteleridir. Tüm masrafları kendiniz karşılasanız bile anaparanızı çıkarmanız (elektrik masrafını da dahil edince) 6 aydan az olamaz. Bu da en iyi ihtimaldir.
Zaten boşa vaat veren siteler tam kâra gireceğinizi düşündüğünüz zaman ortadan kaybolurlar.
Bu tür yanıltıcı sitelere örnek vermek gerekirse şu başlıklara göz atabilirsiniz:

Hangi Siteler Daha Güvenilir?

Şu anda piyasada güvenilir olarak bu işe uzun süredir devam eden iki site adı verebiliriz. Bunlardan ilki Genesis Mining, ancak giriş paketi diğerine göre biraz pahalı. İkincisi ise HashFlare.
Bu yazıda bahsedeceğimiz sistem Hashflare olacak.
Siteyi incelemek için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Hashflare sitesinde paketler 1-2 dolar gibi fiyatlardan başlar. Bu noktada sitenin ucuz olduğunu ve güven vermediğini düşünebilirsiniz. Ancak 1-2 doların getirisi de kendine göre oluyor. Bazen ekipmanlar(stoklar) yetmediğinde bu paketleri satın alamayabiliyorsunuz.
Sitede Bitcoin'in yanısıra, Ethereum, Dash ve ZEC madenciliği de yapılabiliyor. Bunlar arasında yakın zamanda değerleneceğine inandığınız biri varsa hemen madenciliğe başlayabilirsiniz.

Siteye kaydolduktan sonra Hashrate (Kazım gücü) satın al sayfasına gidip yatırım yapabilirsiniz. Burada belirtmekte fayda var; gerçek bulut madencilik siteleri yatırımsız kazanç vermezler.
Satın alma listesindeki ürün tiplerinin ne anlama geldiğini anlamak için kontrol panelinize bakabilirsiniz. Satın almanın başka bir yolu ise kontrol panelindeki ürün türlerinin yanında yer alan market arabasına tıklamaktır.

Ödemeyi Dolar ya da Bitcoin olarak yapabilirsiniz. Dolar olarak yapmak isterseniz Payeer ve Kredi Kartı seçenekleri mevcut. Payeer hesabı nasıl açılır, adım adım öğrenmek için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Yukarıda yazılanları okuyunca anlayabileceğiniz gibi Bitcoin Madenciliğini kendi başınıza yapmaktansa Bitcoin Bulut Madenciliği hizmeti veren bir sistemi seçmeniz lehinize olacaktır. Bu servislere ödeme yaptığınızda gerekli ekipmanları satın almak yerine kiralamış olursunuz. Sonuç olarak ekipmanların derdiyle uğraşmazsınız ama kazancınız da bununla doğru orantılı olur.

Hiç yorum yok

* Yorumlar yayınlanmadan önce incelenmektedir. Link paylaşımı içeren yorumların yayınlanma ihtimali düşüktür.
* Yorumunuza verilen cevaplardan haberdar olmak için "Beni Bilgilendir"; kutucuğunu işaretlemeyi unutmayın.