Reklam

Neler Oluyor?

Bitcoin SözlüğüListe alfabetiktir. Arama yapmak için CTRL+F kombinasyonunu kullanabilirsiniz.

Altcoin

Bitcoin benzeri diğer kripto para birimlerinin toplu adıdır. Bitcoin dışındaki tüm dijital paraları tanımlamak için kullanılır.
Örn: "Elimdeki Bitcoinleri bozdurup farklı altcoinlere yatırım yaptım."

ASIC Miner

Bitcoin ya da belli bir altcoin madenciliği için özel olarak üretilmiş yüksek performanslı cihazlardır.

Bitcoin

(sembolü: ฿, kısaltma: BTC) Herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan elektronik bir para birimidir. Virgülden sonra 100 milyonuncu basamağa kadar birimlere ayrılabilir. Bitcoin ağı 3 Ocak 2009'da hayata geçti. Manifestonun yazarı Satoshi Nakamoto'dur fakat muhtemelen gerçek ismi değildir. Maksimum bitcoin sayısı 21 milyonla sınırlıdır. (wikipedia)

Bitcoin Borsası

Bitcoin ve/veya altcoinlerin alınıp satıldığı, takas edildiği platformlardır. Örnek olarak Türkiye'deki Koinim, Paribu ve BtcTürk gösterilebilir.

Bitcoin Madenciliği (Bitcoin Mining)

Bilgisayarların işlemci ve ekran kartlarıyla, ya da ASIC miner adı verilen gelişmiş cihazlarla yapılan Bitcoin üretme işlemidir.

Bitcoin Musluğu

Site ziyaretçilerinden gelen trafik ile elde ettiği reklam gelirinin bir bölümünü karşılıksız olarak dağıtan web sitelerine verilen isim.

Blok zinciri

İlk defa Bitcoin ile ortaya konulmuş olan, içerisinde kayıtların birbirine kriptografik elementlerle bağlı olduğu (bkz: Hash fonksiyonları) sürekli büyüyen dağıtık bir veritabanıdır. Bu veritabanındaki kayıtlar bir blok olarak paketlenmiş ve değişime karşı korunmak amacıyla kendinden gelen önce gelen bloklarin hash değerleriyle bağlanmıştır. (wikipedia)

BTC

Bitcoin'in kısaltması. USD, TL vb. gibi.

Cüzdan

Bitcoin cüzdanı, elektronik ortamda sizin Bitcoin adreslerinizi ve onların şifrelerini (private key) tutan bilgisayar dosyasıdır. Bir adres üzerindeki Bitcoin'lerin transfer edilebilmesi için o adresin şifresine sahip olmanız gerekir. Bitcoin cüzdanları masaüstü ve web siteleri olmak üzere iki farklı tiptedir.(btcturk)

Cüzdan Adresi / Kodu

Bunu bankalardaki İBAN numaralarına benzetebiliriz. Her kripto para biriminin kendine özgü cüzdan kodlaması vardır. Bu dijital paraları almak ve göndermek için tıpkı İBAN numaraları gibi bu adresler kullanılır.

Çatallanma

Bitcoin ve diğer altcoinlerde madencilik(mining) işlemini büyük oranda elinde bulunduran gruplar arasında çıkan anlaşmazlık sonucu iki farklı algoritmanın ortaya çıkması ile coinin bölünmesi durumudur. Buna örnek olarak 2017 Ağustos'ta Bitcoin'den ayrılarak ortaya çıkan Bitcoin Cash gösterilebilir.

Dijital Para

Bitcoin ve benzeri tüm altcoinleri tanımlayan bir terimdir.

Kripto Para

bkz:Dijital Para

mBTC

Bir Bitcoin’in binde birine eşittir. 1 mBTC = 0,001 BTC ya da 100.000 Satoshi'dir. Yani bir Bitcoin tam olarak 1.000 mBTC değerindedir.

Satoshi

1 Bitcoin'in 100 milyonda biri. Başka bir deyişle 1 Satoshi = 0.00000001 Bitcoin (BTC)

Satoshi Nakamoto

Bitcoin'i deneysel olarak ortaya çıkardığı öne sürülen kişi. Günümüze kadar kendisini gören ya da duyan olmadığı için gerçek bir isim olmadığı düşünülüyor.

Hiç yorum yok

* Yorumlar yayınlanmadan önce incelenmektedir. Link paylaşımı içeren yorumların yayınlanma ihtimali düşüktür.
* Yorumunuza verilen cevaplardan haberdar olmak için "Beni Bilgilendir"; kutucuğunu işaretlemeyi unutmayın.