Reklam

Neler Oluyor?

Filmlere ve Dizilere (Doğru) Altyazı BulmaBu yazıda film ve dizilere doğru ve senkron sorunu olmayan altyazı nasıl bulunur ve nasıl altyazılı izlenir sorularının cevaplarını bulabilirsiniz. Bunun için önce uzun yol olan temel yöntemi, ardından da sık sık film izlemeyi sevenler için daha pratik bir yöntemi anlatacağım.
Pratik yöntemi, sık film izleyenler için önerdim çünkü tek seferlik indirmeler için gerek olmadığını olmadığını düşünüyorum.

  • Torrent kullanarak film, dizi, oyun vb... indirmeyi öğrenmek için BU SAYFA'ya bakmanızı tavsiye ederim.


Bilinmesi Gerekenler

Her iki yönteme de geçmeden önce bilinmesi gereken bazı temel noktalardan bahsetmek gerekiyor. Birçok insan bazı püf noktaları bilmez ama doğru ve kayma sorunu olmayan altyazıyı tek seferde seçebilmek mümkün.
Bunun için aşağıdaki görsele göz atalım.

Google'da filmin altyazısı için arama yaptınız ve bir altyazı sitesi buldunuz. Ama o da ne? Filmin altında neredeyse 20 farklı altyazı mevcut. Peki burada yazanlar ne anlama geliyor?

1. Filmin adı
2. Altyazının dili
3. Film kaç part (bölüm). Bazı filmler 2 part olabilir.
4. FPS (frame per second) saniyedeki kare sayısı. Elinizdeki video dosyasının özelliklerinde bu FPS bilgisini bulabilirsiniz. Doğru altyazı seçimi için güvenilir bir bilgidir.
5. HD-BRRIP-DVDRIP gibi kavramlar video dosyasının adında yazılıdır. İndirdiğiniz filmin adını değiştirmediğiniz takdirde altyazı bulmak için iyi bilgi verir.
6. Eğer aceleniz varsa biraz risk alıp sadece bu bölüme göre de indirebilirsiniz. Burada gördüğünüz anlamsız kelimeler aslında torrent upload eden kişinin adıdır. Yani film hangi formatta yüklenmiş, kaç FPS yüklenmiş gibi soruların cevabı yükleyen kişiye göre değişebilir. Bu sebeple elinizdeki video dosyasının adında (muhtemelen en sonda) yer alan kısaltmaya bakarak da altyazı seçimi yapabilirsiniz.

1. Yöntem - Google'dan Altyazı Bulma

Birçoğumuz altyazıyı ilk olarak Google'a yazarız. Türkçe altyazı arıyorsanız turkcealtyazi.org sitesi çok işinize yarayacaktır. Yukarıdaki bilgileri kullanarak istediğiniz altyazıya ulaşabilirsiniz.

2. Yöntem - Sık Sık Film İzleyenler İçin Uygun

İlk yöntem altyazı bulma mantığını bilenler için uygun ama tek seferlik kullanım dışında biraz zaman kaybettiriyor.
Bunun yerine BSplayer FREE indirin ve varsayılan video oynatıcınız yapın. Her film açışınızda eğer mevcut altyazınız hazır değilse internete bağlanıp altyazıyı sizin yerinize otomatik olarak bulacaktır.

Normalde filmi açınca altyazı listesi hemen gelir ancak eğer gelmezse sırayla;
herhangi bir yere sağ tıklayın > Alyazılar > Altyazıları çevrimiçi kontrol et > Tümü
seçeneklerini tıklarsanız liste çıkacaktır.

Burada Türkçe dil seçeneğine sahip olan altyazıları seçin. Eğer altyazıda senkron sorunu (kayma) olursa aynı işlemi tekrar edip farklı bir altyazı seçebilirsiniz.

Hiç yorum yok

* Yorumlar yayınlanmadan önce incelenmektedir. Link paylaşımı içeren yorumların yayınlanma ihtimali düşüktür.
* Yorumunuza verilen cevaplardan haberdar olmak için "Beni Bilgilendir"; kutucuğunu işaretlemeyi unutmayın.