Reklam

Neler Oluyor?

Yazı Yazarak Para Kazanabileceğinizi Biliyor musunuz?Birçok kişi düşüncelerini yazıya dökmeyi denemiştir. Bazıları yazılarını bir şekilde başkalarına ulaştırmayı başarmış ama bu yazıların büyük çoğunluğu bir kenarda kalıp okuyucu bulamamıştır. Yazılarının okunmasını bir şekilde sağlayanlar olsa bile bundan gelir elde etmek yapabildikleri en son şey olmuştur. Kim yazı yazarak para kazanmak istemez ki.
İşte bu gelir yöntemi internette henüz gelişim aşamasında. Yani diğer yöntemler gibi henüz cılkı çıkarılıp gelir seviyesi düşürülmedi. Zaten doğası gereği yazı yazmak diğer yöntemlere göre belli bir birikim ve yetenek istediği için bu işi gerçek anlamda yapmayı başaranlar her zaman çoğunluğun bir adım önünde olacaklardır.
Eğer siz de kendinize güveniyorsanız bu işten oldukça iyi paralar kazanabilirsiniz. Kendinize güvenmeseniz bile denemekte fayda var. Çünkü her geçen gün makale yazarı ihtiyacı artıyor. Bunun sonucunda daha önce bu alanda tecrübesi olmayan kişiler de aracı siteler vasıtasıyla ödeme alabiliyorlar. Zamanla tecrübe artırarak ve teknik geliştirerek bu kazanç artıyor.

Siteler Yazı Yazan Kişilere Neden Para Öder?

Çünkü, birçok büyük İnternet sitesi, kullanıcılarına yeni içerikleri çok hızlı ulaştırmak zorundadır. Bu da yerine göre bazen haftalık, bazen de günlük yeni içerikler üretmeleri için bir sebeptir. Siteyi işleten kişiler yazıları kendileri yazmak yerine bunları başkalarına yazdırmayı tercih ederler.
Tabi ki bu içeriği başka sitelerden kopyala-yapıştır yapmaları da mümkün ancak bunun iki olumsuz sonucu var. Birincisi telif hakkı ihlali sebebiyle ceza alabilirler. İkincisi, siteleri özgün olmaz ve bu yüzden de Google gibi platformlarda gerilere düşerler. Hatta kullanıcılar aynı yazıları tekrar okumayı sevmediği için sitenin takipçileri azalır. Bu sebeple de organik yazılara, yani bir insanın elinden çıkmış özgün yazılara ihtiyaç vardır.

Hangi Yolu İzlemeliyim?

Yazı yazmayı seviyorsanız, yazılarınızı kendiniz için kullanabileceğiniz gibi başkalarının istediği konularda da yazabilirsiniz. Kendiniz için kullanmak isterseniz meyvesini alana kadar biraz çabalamanız gerekecektir. Örneğin bir blog açabilir ve yazılarınızı burada paylaşabilirsiniz.
Yazdıklarınızı satarak kazanmak isterseniz de iki seçeneğiniz var. Bazı sitelerle, özellikle de editör arayan sitelerle iletişime geçebilirsiniz.
Örnek vermek gerekirse Onedio sitesi bazen bu tür ilanlar vermekte. Tabi ki bundan sonra hiç ilan vermeyebilir de. Bu biraz şansınıza bağlı. Zaman zaman editör ilanları için Google'da arama yapabilir ve iyi bir fırsat yakalayabilirsiniz.
Tabi ki yazdıklarınızı başkalarına satarak kazanmanın tek yolu sabit olarak yapılan editörlük değil. Yazdıklarınızı sizin için başkalarına ulaştıran aracı siteler bulunuyor. Ancak bunlar hizmetleri karşılığında komisyon alacaklardır.
Bu tür sitelere örnek verecek olursak: yaziyazparakazan, yazkazan, makaleyazkazan, elemanonline, kariyernet...

Bu İşi Kimler Yapabilir?

Bu işi yapmak isteyenlerin bilmesi gereken ilk şey bundan kazanacakları geliri ana gelir kaynağı olarak görmemeleri. Çünkü hem kazancınız sizden talep edilen yazı sayısı ile sınırlı olacak hem de miktar ana gelir kaynağı olacak kadar fazla olmayacaktır. Bunu ikinci bir iş ya da yarı zamanlı iş olarak düşünmelisiniz. Buna göre;
Öğrenciler,
Ev Hanımları,
Ek Gelir Arayan ve İş Saatleri Az Olan Çalışanlar
Bu şekilde gelir elde etmeyi ciddi anlamda düşünebilir. Ancak öğrenciler derken Üniversite öğrencilerini kastettim. Çünkü yazıyı talep eden taraf 18 yaş altında olan kişilere iş vermeyi tercih etmeyecektir.

Ne Kadar Kazanırım?

Geldik en çok merak edilen konuya. Bu iş için aracı siteler bir alt limit koyuyor. Örneğin 100 kelime için 1 tl. Bu size az gelebilir ancak alıştıktan sonra 100 kelime yazmanız 5 dk sürecektir.
Ayrıca alt limit başlangıç seviyesi içindir. Bazı sitelerde işveren sizin tecrübenize göre daha fazla ödeme yapar ve tecrübe arttıkça daha fazla kazanç sağlarsınız.

Hiç yorum yok

* Yorumlar yayınlanmadan önce incelenmektedir. Link paylaşımı içeren yorumların yayınlanma ihtimali düşüktür.
* Yorumunuza verilen cevaplardan haberdar olmak için "Beni Bilgilendir"; kutucuğunu işaretlemeyi unutmayın.