Reklam

Neler Oluyor?

Türk Youtuberlar Neden Daha Az Kazanıyor?

Eğer bu sayfaya yolunuz düşmüşse siz de Youtube'dan para kazanmayı kafaya koymuş olabilirsiniz. Ya da bu işe henüz başlamamışsınızdır ama duyduklarınız ağzınızı sulandırmıştır.
O zaman baştan söyleyeyim; Youtube'da para kazanmak öyle kolay değil ve yerli Youtuberlar dünyaca ünlü emsalleri kadar kazanamıyor.
İlk olarak her youtube videosundan elde edilen geliri görmenin bir yolu olduğunu söyleyeyim. Bunun için internet tarayıcınıza vidIQ adlı bir eklenti kurmanız gerekiyor.


vidIQ Nedir, Nasıl Kurulur ve Kullanılır?

Bunun ardından Youtube videolarının kenarında videodan elde edilen geliri görebilirsiniz. Ancak bu gelir uluslararası çapta içerik oluşturan kanalları temel alır ve yerli kanallar için geçerli değildir. Yani İngilizce içerik her zaman daha çok kazandırır. İşte bu yüzden de yerli Youtuberlar yabancılar kadar kazanamaz. Bunu hemen Türk düşmanlığı olarak algılamayın. Aslında sebepler çok basit.
  • Birincisi reklam verenlerin az olması. Yani kanalınız sadece Türkçe bilenlere hitap ederse bu da sadece Türkçe reklam yayınlanacağı anlamına geliyor. Sonuç olarak daha az reklam talebi ve daha az gelir.
  • Bir diğer sebep ise dolar ile tl arasındaki kur farkı. Örneğin siz Türkiye'de bir videodan 100 tl kazanıyorsunuz ama ABD'li birisi 100 $ mı kazanıyor? Sizin kazancınız otomatik olarak zaten 25-30 $ civarında görünecektir.
Yerli Youtuberlara gelince, 
Bu işten gerçekten iyi para kazanabilen (yine de yabancıların yanına bile yaklaşamayan) az sayıda insan var. Ama umutsuzluğa kapılmayın. İlle de zengin olmanız şart değil. çok yüksek rakamlar olmasa da birçok yerli Youtuber sıradan bir mesleğin çok ötesinde iyi kazançlar sağlıyor. 

Hiç yorum yok

* Yorumlar yayınlanmadan önce incelenmektedir. Link paylaşımı içeren yorumların yayınlanma ihtimali düşüktür.
* Yorumunuza verilen cevaplardan haberdar olmak için "Beni Bilgilendir"; kutucuğunu işaretlemeyi unutmayın.