Reklam

Neler Oluyor?

"Toloka" İle Para Kazanmanın Püf Noktası


Yandex, Google’a rakip olarak kurulmuş Rusya merkezli bir şirket. İlk kurulduğu zamandan beri oldukça iddialı girişimlere imza attı. Arama motoru, İnternet tarayıcısı, Navigasyon, Bulut sistemi, gibi Google özelliklerine mükemmel alternatifler sundu. Ve tabi ki bu yazımda anlatacağım Toloka adlı sistemi ortaya çıkardı.
Eğer telefonunuz ile para kazanmayı sevenlerdenseniz 3 boyutlu çiftlik oyunu ile eğlenceli bir şekilde para kazanmayı denemek için Para Kazandıran Mobil Oyun sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Toloka Nedir?

Yandex, tıpkı Google gibi internetteki veritabanlarını indexlemeye yani bir nevi büyük bir arama veritabanı oluşturmaya kararlı ancak bu gerçekten büyük bir iş ve gerekli içeriklerle işe yaramaz ve tehlikeli içerikleri birbirinden ayırmak için uzun bir süreç gerekli. Yandex de bu işi kullanıcılarına yaptırmayı ve karşılığında para ödemeyi düşünmüş ve ortaya Toloka adlı sistemi çıkarmış. Buna göre sisteme kaydolduktan sonra size verilen çok küçük görevleri tamamlayıp cüzzi ödemeler alıyorsunuz. Örneğin bir içeriğin tehlikeli olup olmadığını, bir videonun kalitesini, müstehcen içerikleri bulup işaretlemenizi isteyebiliyorlar. Bunlar karşılığında da 1 Cent gibi tutarlar alıyorsunuz. Bu miktar görev geldiği süre içinde artıyor ve tıklama başına para kazandıran sistemlerden 10 kat daha etkili oluyor. Üstelik sistem Yandex’e ait olduğu için oldukça güvenilir. (Tabi ki 1 $’a kadar veren daha kazançlı bir bölüm var ama ona yazının devamında geleceğim.)

Daha Çok Görev Daha Çok Para

Dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Toloka size görevlerden sonra bir not veriyor. Bu not yüksek kaldığı sürece daha iyi ve daha fazla görev alabilirsiniz. Birçok kullanıcı daha fazla kazanç uğruna görevleri hızlı hızlı geçme çabasına giriyor ve sonuçta rating olarak adlandırılan puanları düşüyor. Aksine görevleri Toloka tarafından istendiği gibi yerine getirenler ise daha yüksek kazançlı görevler alabiliyor.

Daha Fazla Kazandıran Görevler

Muhtemelen buraya kadar okuyabilen çok az kişi vardır. Ama şeytan ayrıntıda gizli. Eğer yazıyı buraya kadar okumuşsanız o ayrıntıyı siz de öğreneceksiniz. Toloka ile ilgili yaptığım tüm araştırmalar sadece yukarıdaki bölümü anlatıyor. Ama daha fazlasını kendim fark ettim. Evet 1 Dolar ve 70 Cent değerinde görevler de bulunuyor.  Bunun için internet sitesine girmenize hiç gerek yok. Telefonunuzda internet, kamera ve GPS olması yeterli. E günümüzde bunlar tüm telefonlarda var. Yandex internetteki içeriği düzeltmek için kullanıcıları kullanmakla kalmıyor. Navigasyon sistemindeki düzeltmeleri de kullanıcılara yaptırıyor.
Örneğin 1 dolarlık bir görev seçiyorsunuz ve sistem bu görev için sizden belli yerlerin yanına gidip oraların fotoğrafını çekmenizi istiyor. Eğer boş zamanınız varsa bir günde bir sürü görev yapabilirsiniz. 
Aşağıdaki ekran görüntüsü İstanbul’daki görevleri gösteriyor. 99+ yazan her yerde 99’un üstünde görev yapılmak üzere sizi bekliyor demektir.

E hadi kolay gelsin.

Hiç yorum yok

* Yorumlar yayınlanmadan önce incelenmektedir. Link paylaşımı içeren yorumların yayınlanma ihtimali düşüktür.
* Yorumunuza verilen cevaplardan haberdar olmak için "Beni Bilgilendir"; kutucuğunu işaretlemeyi unutmayın.