Reklam

Neler Oluyor?

Dünyanın En Değerli Para Birimi: Bitcoin

Bitcoin kelimesini ilk defa duyuyorsanız birazdan okuyacaklarınız size çok anlamsız gelebilir. Bu 
kelimenin neyi ifade ettiğini biliyorsanız bile bitcoin kavramını bir dolandırıcılık yolu olarak görmeniz, hatta saçmalık olduğunu düşünmemiz doğaldır.
Öncelikle bitcoin kazanmanın tıpkı diğer paralar gibi birçok yolu olduğunu ama bu yazıda sadece onu sıfırdan var ederek nasıl kazanacağımızı anlatmak istiyorum. Tabi ki ilk olarak bitcoin kavramını açıklamak ve değerinden bahsetmek gerekiyor.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin kısaca sanal paradır. Bu parayı banka hesabınızda bulunan ve bir ATM'den çekmeye ihtiyaç duymadan sadece kartla kullandığınız para gibi düşünün. Sonuçta siz de bu parayı göremezsiniz; ödeme yaptığınız kişi de göremez. Yine de onun varlığını sadece ekranlardaki sayılardan yola çıkarak biliriz. Bitcoin ise sadece internette kullanılır ve Dolar, Euro, Lira gibi herhangi bir ülkeye ait değildir; yani evrenseldir.

O Zaman Bu Paranın Kaynağı Ne?

İşte bu soru çok fazla kafa karıştırıyor ve cevabını anlamak zor olduğu için en başta bahsettiğim yanlış anlamalara yol açabiliyor. Öncelikle şunu belirtmek gerek: her '1 bitcoin' elektronik ortamda bir koda sahiptir. Bunu her banknotun üzerinde yazan seri numarası gibi düşünün. Ancak bitcoinin kimliği olan bu kod bir seri numarası gibi basit değildir. Kırılması imkansız (en azından yakın gelecekte) olan bir kimliktir. Bu da her bitcoini özel ve kopyalanamaz yapar. İşte bir bilgisayar sistemi yoluyla belli şartları sağlayan bu koddan kaç tanesini ortaya çıkarabilirseniz o kadar bitcoine sahip olursunuz. Bunun için bir sürü platform mevcut, ancak bunlardan daha sonra bahsedeceğim.

Bitcoin Mining (Bitcoin Madenciliği)

Bitcoin üretme işine bitcoin madenciliği denir. Yukarıda bahsettiğim gibi, bitcoinleri üretmek her bitcoine özgü olan kodlamayı ortaya çıkarmakla mümkündür. Kodlama kelimesi sizi korkutmasın. Bu işi sizin yerinize bilgisayarınıza yüklediğiniz uygulamalar hallediyor. Siz ise bilgisayarınızı bitcoin bulana kadar açık tutuyorsunuz.
Bir Bitcoin İle Neler Alınır?
Bu sorunun cevabı her geçen gün değişiyor. Çünkü Bitcoin bir banka tarafından basılmıyor ve Bitcoin Mining yolu ile sıfırdan türetilmesi de giderek daha zor bir hal alıyor. Bu sebeple de giderek daha zor bulunuyor olması onun değerini her gün artırıyor. Fikir vermesi açısından belirtmek gerekirse sadece 1 bitcoin ilk kez piyasaya çıktığında 1 Cent bile etmiyordu. Ancak 2015'te 200 $'ın ve 2016'da 700-800 $'ın üzerine çıktı. Evet yanlış okumuyorsunuz. 2017'de ise 1000 $'ın üzerinde.
Çünkü bitcoin kullanımı her gün daha çok artıyor ama yeni bitcoinleri türetmek gün geçtikçe zorlaşıyor.

Hiç yorum yok

* Yorumlar yayınlanmadan önce incelenmektedir. Link paylaşımı içeren yorumların yayınlanma ihtimali düşüktür.
* Yorumunuza verilen cevaplardan haberdar olmak için "Beni Bilgilendir"; kutucuğunu işaretlemeyi unutmayın.