Reklam

Neler Oluyor?

Bitcoin Nasıl Kazanılır?


Bitcoin hakkında daha detaylı bilgi için Dünyanın En Değerli Para Birimi: Bitcoin başlıklı yazıyı okumanızı öneririm.

Bitcoini bir banka hesabındaki para gibi düşünün. Yani onu kazanmak için normal para kazanma yollarına başvurabilirsiniz. Bu yöntemleri aşağıda sıralıyorum. Tabi ki bunlar haricinde bitcoin kazanmanın daha kendine özgü yolları var. Onlar ise yazının devamında yer alacak.

  • İnternet üzerinden sattığınız bir ürün karşılığında diğer para birimleri gibi bitcoin de kabul etmek.
  • Siteniz ya da bloğunuz için bağış toplarken ödemeyi bitcoin ile almak.
  • Diğer para birimleri ile bitcoin satın almak. (Dolar ya da Euro almak ile aynı mantık.)
  • PTC (tıklama başına kazanç) benzeri sistemle kazanmak. Bu da reklamlara tıklayarak para kazanma mantığı ile aynı. Sadece görevler daha uzun süreli ve ödemeyi bitcoin ile alırsınız.
  • Faizle bitcoin borç vermek. Bunu birebir tanıdığınız birine de verebilirsiniz. Ancak daha iyi bir yolu var. Bu da aracı siteler aracılığıyla başkalarına borç vermek.
  • Banka benzeri sistemlere bitcoin yatırmak. Bildiğiniz vadeli hesap açıp paranızın faizini almakla aynı mantık.
  • Çok yaygın olmasa da Bitcoin karşılığında bir işte çalışmak
  • Bitcoin ile şans oyunu oynamak.
  • Altın ya da Döviz gibi bitcoin alıp satmak. Yani ucuzken alıp yükselmesini beklemek.

Bu yöntemlerin birçoğu için aracı sitelere ihtiyacınız var. Burada sitelerin isimlerini ya da linklerini vermek istemiyorum. Ancak anahtar kelimeleri kullanarak Google'da aratırsanız sonuçlar ilk sayfada karşınıza çıkacaktır.
Şimdi gelelim Bitcoin'e özgü yönteme.

Bitcoin Madenciliği (Bitcoin Mining)

Öncelikle şunu belirtmek gerek: her '1 bitcoin' elektronik ortamda bir koda sahiptir. Bunu her banknotun üzerinde yazan seri numarası gibi düşünün. Ancak bitcoinin kimliği olan bu kod bir seri numarası gibi basit değildir. Kırılması imkansız (en azından yakın gelecekte) olan bir kimliktir. Bu da her bitcoini özel ve kopyalanamaz yapar. İşte bir bilgisayar sistemi yoluyla belli şartları sağlayan bu koddan kaç tanesini ortaya çıkarabilirseniz o oranda bitcoine sahip olursunuz.

Bitcoin üretme işine bitcoin madenciliği denir. Yukarıda bahsettiğim gibi, bitcoinleri üretmek her bitcoine özgü olan kodlamayı ortaya çıkarmakla mümkündür. Kodlama kelimesi sizi korkutmasın. Bu işi sizin yerinize bilgisayarınıza yüklediğiniz uygulamalar hallediyor. Siz ise bilgisayarınızı bitcoin bulana kadar açık tutuyorsunuz.

Tabi ki bu buzdağının görünen yüzü. Her iş gibi bunun da bir zorluğu var. Ayrıca günümüzde zorluktan öte, başlangıçta yatırım yapılması gereken bir iş haline geldi.

En basit şekliyle anlatmak gerekirse; bitcoinlerin ortaya çıkması için çözülmesi gereken kodlar ilk başta sıradan bilgisayarlar ile çözülebiliyordu. Ancak talep arttıkça kolay bulunabilecek bitcoinler azaldı ve artık sıradan bir bilgisayarın bitcoin bulması imkansıza yakın. Çünkü daha fazla kod çözümlemek için daha hızlı sistemler gerekiyor. Aksi takdirde bu yıllarınızı alabilir. Ayrıca bu performans ile çok uzun süreli çalışan bir bilgisayarın elektrik tüketimi de maksimuma çıkacak ve ekstra maliyet oluşturacaktır.

Bitcoin Bulmak İmkansız mı?

Tabi ki de değil. Hala birçok insan Bitcoin Madenciliği yaparak Bitcoin kazanıyor. Ancak sıradan bilgisayarlar artık işe yaramadığı için özel donanımlar kullanmak gerekiyor. Reklam olmaması için bağlantı vermiyorum ancak Google'da "Bitcoin Hardware" diye aratarak bu donanımlara ulaşılabilir. Fiyatları Dolar kuru da göz önünde bulundurulunca oldukça yüksek gelebilir ama bunlar performans için özel olarak tasarlanmış donanım parçalarıdır.
Ancak bu parçalarla bile bitcoin madenciliği yapmak giderek imkansız oluyor. Çünkü bitcoin bulmak zorlaştığı için elde edilebilen kazançlar bu cihazların elektrik maliyetini bile karşılamaz oldu.

Alternatif kazanç yolu olarak da Cloud Mining ve Bitcoin havuzları devreye girdi. Bu yöntemlerle bitcoin kazanmak hala mümkün. Bitcoin havuz sistemi birçok kullanıcıdan oluşuyor ve bunlar sistemlerinin gücünü birleştirerek bitcoin madenciliği yapıyor. Çıkan bitcoinler ise katılımcılar arasında ve altyapıyı sağlayan operatör ile paylaştırılıyor. Google'da "BTC pool" ya da "Bitcoin Pool" şeklinde arama yaparak bu havuzlara katılabileceğiniz altyapılara ulaşabilirsiniz.
İkinci olarak ise Cloud Mining yöntemi bulunuyor. Bunun için adından da anlaşılacağı üzere bulut sistemindeki gibi sizden bağımsız bir kuruma para veriyorsunuz ve onlar sizin yerinize Bitcoin Madenciliği yapıyor.

Hiç yorum yok

* Yorumlar yayınlanmadan önce incelenmektedir. Link paylaşımı içeren yorumların yayınlanma ihtimali düşüktür.
* Yorumunuza verilen cevaplardan haberdar olmak için "Beni Bilgilendir"; kutucuğunu işaretlemeyi unutmayın.