Reklam

Neler Oluyor?

Apple Ürünlerinin Yanında Sigara İçmek Yasak !


Sigara içmenin sadece sağlığınıza zarar verdiğini mi düşünüyorsunuz? Apple firmasının sahipleri son zamanlarda bundan daha fazlasının olduğunu keşfetmiş sanırım. Onlara göre Apple ürünlerinin yanında sigara içmek ürünün garantisini geçersiz kılabiliyor.

Bu çok sık karşılaşılan bir durum olmasa da durumu acı bir şekilde tecrübe edenler olmuş. Bazı Apple ürünlerinde cihazı garanti dışı bırakacak durumlar arasına sıkıştırılmış bir “sigara dumanı” ibaresi yer alıyor. Kullanıcılar da doğal olarak bunu okumadıkları için cihazın yanında sigara içmeyi sorun etmiyor.

Ürününü garantiye vermek üzere servise başvuran iki kişinin internet üzerinden anlattıkları hikayeleri şu şekilde:
  • Derek adlı bir ABD vatandaşı
“25 Nisan’da Iowa, West Des Moines’deki Apple Store’a Apple Macbook’umu götürdüm. Çünkü çok ısınıyordu ve fanın da doğru çalışmadığını düşünüyordum. Henüz garantimin bitmesine 1 yıl daha vardı ve bilgisayarı ön teste soktular. 3 gün sonra Apple Store’dan bir telefon aldım ve bana bilgisayarın sigara içilen bir alanda kullanılması sonucu garanti dışı kaldığını ve yardımcı olamayacaklarını söylediler.”
  • Ruth adında başka bir ABD vatandaşı
“Oğluma okulda kullanabilmesi için uzatılmış garantisi olan bir iMac aldım. Bir ay önce çalışmayı durdurdu. Oğlum bilgisayarı alıp servise götürdü. Söylenene göre tadilatın 48-72 saat sürmesi gerekiyordu ancak 5 gün sonunda arayan olmadı. Bu yüzden ben onları aradım. Bana bilgisayarın kirlendiği için çalışmadığını söylediler. Sebebi ise oğlumun sigara bağımlısı olmasıymış. Yetkiliye göre bu cihazın hiçbir Apple Servisinde tamir edilmesi mümkün değil. Uzatılmış garanti ile birlikte bana tam 3000 $ zarar ettirdi. Garanti şartlarında sigara bağımlılığı ile ilgili bir şey yer almıyordu ama bana bunun biyolojik tehlike teşkil eden maddelere dahil olduğunu söylediler.”
Yani garanti şartlarında sigara dumanı ibaresi yer almasa da “biohazard” yani biyolojik tehlike ile ilgili şartlar olması yeterli.

Hiç yorum yok

* Yorumlar yayınlanmadan önce incelenmektedir. Link paylaşımı içeren yorumların yayınlanma ihtimali düşüktür.
* Yorumunuza verilen cevaplardan haberdar olmak için "Beni Bilgilendir"; kutucuğunu işaretlemeyi unutmayın.